اختلالات تغذیه ای و راه های پیشگیری و درمان

۱۲ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۵:۲۵
پرینت

اختلالات تغذیه ای از جمله بیماری هایی است در آن فرد مبتلا، دچار اختلالات شدیدی در رفتارهای تغذیه ای، افکار و احساسات مربوط به آن می شوند. افراد مبتلا به اختلالات تغذیه ای به طور معمول کمتر به تغذیه و وزن خود اهمیت می دهند. اختلالات تغذیه ای در هر زمان میلیون ها نفر، که غالبا از میان خانم های سنین ۱۲ تا ۳۵ سال هستند  را مبتلا می سازد.

سه نوع اختلالات تغذیه ای اصلی وجود دارد که شامل : بی اشتهایی عصبی ( آنورکسیا) بولیمیای عصبی ( نوعی اختلال عصبی که با پرخوری و بعد بالا آوردن محتویات معده همراه است) و پرخوری عصبی می باشد.

افراد مبتلا به نوع اختلالات تغذیه ای آنورکسیا و بولیمیا علاقمند به کمال گرایی هستند و در عین حال عزت نفس پایینی دارند و نگاه انتقادی شدیدی نسبت به خود و اندامشان دارند. آنها معمولا “احساس چاقی” می کنند و گاهی حتی با وجود  گرسنگی شدید،  تهدید کننده و سوء تغذیه احساس اضافه وزن دارند.  ترس شدید از اضافه وزن و چاقی ممکن است برای هر شخصی رخ دهد. مبتلایان ابتدا انکار می کنند که دچار مشکلی در این زمینه هستند. در اغلب موارد این اختلالات تغذیه ای با سایر اختلالات روانپزشکی نظیر: اضطراب، وحشت، وسواس فکری، اعتیاد به الکل و سوءمصرف مواد مخدر همراه است.

شواهد نشان می دهد که وراثت ممکن است در بروز این اختلالات تغذیه ای نقش داشته باشد اما با این حال اختلالات تغذیه ای ممکن است افراد بسیاری را بدون هرگونه سابقه ژنتیکی تحت تاثیر قرار دهد. در صورت عدم درمان، علایم اولیه هر کدام از این دو نوع اختلال تغذیه ای می تواند به سوء تغذیه، مشکلات قلبی و سایر شرایط بالقوه کشنده تبدیل شود. اما در کنار درمان و مراقبت های پزشکی مناسب، مبتلایان به اختلالات تغذیه ای می توانند عادت های غذایی مناسب را از سر گرفته و به سلامت عاطفی  روانی بهتری بازگردند.

اختلالات تغذیه ای به وضوح ارتباط نزدیک بین سلامت عاطفی و فیزیکی را نشان میدهد. اولین قدم در درمان بی اشتهایی عصبی، کمک به فرد مبتلا بازیابی وزن بدنشان و رسیدن به سطح عادی و سالم است. برای مبتلایان به بولیمیای عصبی نیز کلید درمان قطع چرخه ولع پرخوری است. برای مبتلایان به اختلال پرخوری مهم است که ابتدا ولع خوردن در آنها متوقف شود. اگرچه، بازگرداندن یک فرد به وزن طبیعی و یا خاتمه دادن به ولع پرخوری به صورت موقت،  لزوما به پایان مشکلات عاطفی که به دلیل بیماری بروز می کند و یا بدتر می شود منجر نمی شود.

روان درمانی به افراد مبتلا به اختلالات تغذیه ای کمک می کند تا افکار، احساسات و رفتارهای ایجاد کننده این اختلالات را بشناسند، علاوه بر این برخی داروها نیز در روند درمان موثر هستند، به دلیل مشکلات جسمی جدی که در اثر این اختلالات تغذیه ای بروز می کند، مراقبت های پزشکی عمومی، مدیریت تغذیه و برنامه ها و مشاوره های تغذیه ای برای افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی یا بولیمیا و افراد مبتلا به پرخوری عصبی از اهمیت بسیار برخوردار است. این اقدامات به بازسازی سلامت جسمانی و عادت های سالم تغذیه ای منجر می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فریبا رجبی

من فریبا رجبی متولد و بزرگ شده تهران هستم که بعد از ازدواج به همراه خانواده ام به ونکوور کانادا مهاجرت کردیم. من از نوجوانی علاقه بسیار زیادی به آشپزی غذاهای فرنگی و جدید داشتم و اولین معلم من کتاب خانم رزا منتظمی بود. غذاهای خانه من همیشه نو و جدید بودند و من کم کم مهارت خاصی در استفاده دستورات آشپزی و متدهای مختلف پخت پیدا کردم. به خاطر علاقه عمیق به غذا و نقش آن در سلامت خانواده، من تحصیلاتم را در این زمینه شروع کردم و در سال ۲۰۱۱ در رشته علوم تغذیه، غذا و سلامتی از دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا فارغ التحصیل شدم که همان سال پسر کوچکم کیامهر به دنیا آمد و من تصمیم گرفتم چند سالی را در کنار کودکم باشم. بعد دوباره تحصیلاتم را ادامه دادم و در سال ۲۰۱۷ از دانشکده هنر آمریکا مدرک دیپلم آشپزی بین الملل را دریافت نمودم و در سال ۲۰۱۸ در دوره کارشناسی تغذیه پذیرفته شدم و هم اکنون در دانشگاه بریتیش کلمبیا در حال به پایان رساندن این مقطع میباشم. از نظر من سلامتی تنها محدود به خوردن غذای سالم نیست. سلامتی به فاکتورهای بسیار مهمی مثل حمایت اجتماعی، سلامت روان، روابط خانوادگی، و ورزش وابسته است. من در این وب سایت تجربیات خودم به همراه ترجمه مطالب جالب و مفید برای سلامتی جسم و روان به صورت بلاگ در اختیارتون قرار میدم. لطفا نظرات و پیشنهادات سازنده خودتون رو برام بنویسین تا بتوانیم در کنار هم روز به روز کیفیت وبلاگها رو بالا ببریم و بتوانیم رضایتمندی شما عزیزان رو تامین کنیم.