بالاخره تخم مرغ بخوریم یا نخوریم؟

15 دسامبر 2019 | 09:39
پرینت

امروز قصد داریم تا آخرین تحقیق‌ها در مورد تخم‌مرغ را باهم بررسی کنیم. در طی پنجاه سال گذشته اطلاعات مختلفی در مورد تخم‌مرغ ارائه‌شده، و در طول این دوران, از غذایی که در لیست “نباید بخورید ” تا “یکی از بهترین انتخاب‌ها برای غذای سالم ” قرارگرفته است. 🥚

تاریخچه سلامت تخم‌مرغ در ۵۰ سال گذشته به این‌گونه است:

در دهه 1960، محققان ارتباط بین سطح کلسترول خون بالا و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی (CVD) را تشخیص دادند. مطالعات نشان می‌دهد که رژیم غذایی کلسترول دار می‌تواند کلسترول خون را افزایش دهد.

در پی آن در سال 1968، انجمن قلب آمریكا توصیه كرد که مصرف تخم‌مرغ در کل نباید بیش از سه عدد در هفته باشد.

برای چندین دهه به آمریکایی‌ها توصیه شد که کلسترول غذایی را به کمتر از 300 میلی‌گرم در روز محدود کنند تا به کاهش کلسترول آن‌ها و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی کمک کنند.🍳

پس از دهه 1990، اکثر متخصصان تغذیه اعتراف کردند که گمانه‌زنی‌ها درباره تخم‌مرغ اشتباه بوده و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش نمی‌دهد.🧡

محدودیت استفاده از کلسترول در رژیم غذایی از اکثر توصیه‌های رژیم غذایی برداشته شد و دانشمندان بر این باور بودند که ارتباط بین رژیم غذایی و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی به‌مراتب پیچیده‌تر از میزان کلسترول و چربی افراد است.👩🏻‍🔬

مردم به‌آرامی تخم‌مرغ را به رژیم‌های غذایی خود اضافه کردند. بر اساس آمار شرکت بازرگانی تخم‌مرغ آمریکا، میزان مصرف سالانه در سال 2017 (276.3) تخم‌مرغ بوده که به نسبت بیشتر از سال 1998 (239.7) بوده است. با توجه به آمار، مصرف‌کنندگان هنوز هم در مورد سلامت تخم‌مرغ مطمئن نیستند.

حال رابطه بین تخم‌مرغ، کلسترول و بیماری‌های قلبی را بررسی نماییم:🧡🥚

تأثیر مصرف تخم‌مرغ بر سطح لیپیدها و خطر ابتلا به بیماری قلبی ده‌ها سال مورد بررسی قرار گرفت و اکثر تحقیقات نشان داده که آن‌ها هیچ تأثیری در سطح کلسترول خون ندارند.

در سال 1999، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد آزمایش‌هایی برای تاثیر سطح کلسترول در ابتلا به بیماری‌های قلبی را بررسی کردند. داده‌های آن‌ها ارتباط معنی‌داری بین خوردن یک عدد تخم‌مرغ در روز و افزایش خطر ابتلا به بیماری قلب و عروق و سکته مغزی در دوره‌های کوتاه‌مدت و طولانی‌مدت را نشان نداد.

دو مطالعه منتشرشده در سال 2017 اثرات مطلوب تخم‌مرغ بر لیپوپروتئین با چگالی بالا و کم، کلسترول (به ترتیب HDL و LDL) را در جوانان سالم نشان داد. داده‌های یک مطالعه انجام‌شده توسط DiMacro نشان داد که خوردن یک ‌تا سه عدد تخم‌مرغ کامل در روز در مقایسه با نخوردن آن، باعث افزایش غلظت ذرات HDL و LDL در اندازه‌های بزرگ می‌شود، نشان می‌دهد تخم‌مرغ ممکن است محافظ  قلب باشد یا حداقل اثر خنثی داشته باشد. جالب است بدانید که کسانی که تخم‌مرغ بیشتری می‌خورند در خون خود از آنتی اکسید آن‌های محافظ بالاتری برخوردارند. 

در دومین مطالعه انجام‌شده توسط DiMacro محققان هیچ تغییری در افزایش کلسترول بد یا همان ال دی ال مشاهده نکردند، اما در کسانی که روزانه 3 تخم می‌خورند، کلسترول اچ دی ال  یا همان کلسترول خوب افزایش‌یافته بود. پس بنابراین بهتر است است مصرف تخم مرغ را از سر بگیرید البته اگر جزو افرادی هستید که باور داشتید تخم مرغ کلسترول شما را بالا می برد از مصرف آن دوری می‌کردید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فریبا رجبی

تابستون فصل ميوه هاى رنگارنگ هست و به نظر من سرور همه اونا گيلاسه. اين ميوه باز هم منو خاطرات رنگى كه من از درخت هاى گيلاس توى باغ دارم ميندازه. درخت گيلاس سر حوض گيلاسهاش درشت و سياه بودن. شيرينيشون هم كه ديگه نگو و نپرس! يه درخت گيلاس دو رنگ هم داشتيم كه كمتر گيلاس ميداد. هر تابستون با بابام ميرفتم گيلاس چينى.