رست سر دست گوسفند و سیب زمینی با رزمارى

12 اکتبر 2014 | 05:40
پرینت

سلام به همه شما دوستای گلم که این بلاگ رو دنبال میکنید. این غذایی که در این هفته در اینجا براتون تدارک دیدم یکی از غذاهایی هست که عطر و بوی بسیار خوبی داره.، به طوری که می تونه میهمانانتون رو جادو کنه! جادو که یک شوخی بود ولی واقعا برق رضایت روحتما میتونین توی چشماشون ببینید. ٰعطر رزماری مخلوط با طعم گوشت یک کامبو درست میکنه که فکر نمیکنم کسی توی این دنیا پیدا بشه که این غذا رو دوست نداشته باشه. آین غذا رو واسه میهماناتون درست کنید و با شادی میل کنید. من برای نوشیدنی هم آب گلابی گاز دار رو پیشنهاد میکنم که از بقالی ها میتونین تهیه کنید.

مواد لازم
يك عدد سردست گوسفند حدود يك و نيم تا دو كيلو، تميز شده
ده تكه كوچك كره، فريز شده
پنج حبه سير، نصف شده
يك چهارم ليوان سركه انگور قرمز
يك قاشق غذاخوري شكر
نضف قاشق غذاخوري نمك دريايي دانه درشت
يك قاشق چايخوري فلفل سياه، درشت خرد شده
يك شاخه بزرگ رزماري تازه يا يك قاشق غذاخوري رزماري خشك
يك چهارم ليوان روغن زيتون
نشاته ذرت يا آرد گندم يك قاشق غذاخوري پر
مواد لازم براي رست سيب زميني
رزماري تازه يا خشك چند شاخه كوچك
سيب زميني ريز يك كيلو، از وسط نصف شده
روغن زيتون يا كره آب شده دو قاشق غذاخوري
نمك و فلفل
دو عدد سير، رنده شده با دنده ريز

رست سر دست گوسفند و سیب زمینی با رزماری

طرز تهيه رست گوسفند
فر را با حرارت ٣٥٠ درجه گرم ميكنيم.
با يك چاقوي كوچك سوراخهاي كوچكي در سطح گوشت ايجاد ميكنيم و سيرها و كره را در آنها فرو ميكنيم.
در يك كاسه كوچك، روغن زيتون، رزماري، سركه، شكر را با هم مخلوط ميكنيم و آن را با برس آشپزي روي گوشت ميماليم و اضافه را كنار ميگذاريم. نمك و فلفل را روي گوشت مي پاشيم و  گوشت را در ظرف رست يا پيركس(سمت چرب گوشت به سمت بالا)  قرار داده و داخل فر مي گذاريم.
بعد از يك ساعت،  باقي مانده مخلوط روغن زيتون را روي رست مي ماليم و دوباره آن را براي يك ساعت و نيم ديگر رست ميكنيم. اگر دوست داريد كه گوشت رست شما نرم تر باشد ميتوانيد روي ظرف رست را با فويل بپوشانيد.

رست را از فر خارج كنيد، آن را با فويل بپوشانيد و حتما اجازه بدهيد براي مدت بيست دقيقه خنك شود تا بتوانيد آن را راحت حلقه حلقه ببريد.
براي تهيه سس كنار گوشت، آب اضافي ته ظرف رست را از صافي رد كنيد و آن را در يك قابلمه كوچك بريزيد. يك قاشق غذاخوري نشاسته ذرت را در يك چهارم ليوان آب سرد حل كنيد و آن را به آب گوشت اضافه كنيد. سس گوشت را روي حرارت ملايم مرتب هم بزنيد تا به غلظت دلخواه برسد. آن را داخل ظرف مخصوص سس با گوشت و سيب زميني رست شده سر ميز بگذاريد.

طرز تهيه سيب زميني رست شده
بهترين زمان براي آماده كردن سيب زمينيها يك ساعت قبل از سرو كردن غذاست.
كاغذ روغني را كف سيني فر پهن ميكنيم. اين كار باعث ميشه كه سيب زمينيها به كف ظرف نچسبند.
سيب زميني ها را براي مدت دو تا پنج دقيقه در آب جوش مي جوشانيم. اين كار به نرم تر بودن سيب زمينيها كمك ميكند. بعد آنها را در آبكش ميريزيم و آب آنها را كامل ميگيريم. در اين مرحله سيب زمينيها هنوز سفت هستند. آنها را با نمك، فلفل، رزمارى و روغن زيتون آغشته ميكنيم. آنها را كف سيني پهن ميكنيم و داخل فر  داغ با حرارت ٣٥٠ درجه ميگذاريم. هر پانزده دقيقه آنها را به آرامي ميچرخانيم تا به طور يك نواخت طلايي شوند. آنها را كنار رست گوسفند سرو ميكنيم.

lamb roast1

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فریبا رجبی

تابستون فصل ميوه هاى رنگارنگ هست و به نظر من سرور همه اونا گيلاسه. اين ميوه باز هم منو خاطرات رنگى كه من از درخت هاى گيلاس توى باغ دارم ميندازه. درخت گيلاس سر حوض گيلاسهاش درشت و سياه بودن. شيرينيشون هم كه ديگه نگو و نپرس! يه درخت گيلاس دو رنگ هم داشتيم كه كمتر گيلاس ميداد. هر تابستون با بابام ميرفتم گيلاس چينى.