رژیم غذایی گیاه خواری

29 نوامبر 2019 | 19:45
پرینت

 این نوع رژیم ها شامل مواد غذایی گیاهی است و بنا را بر آن دارد که تمام مواد مغزی مورد نیاز بدن از منبع گیاه تامین گردد. غلات، حبوبات، و دانه های روغنی منابع اصلی برای تامین مواد حیاتی محسوب می شوند. گوشت، تخم مرغ، و لبنیات به کلی از رژیم روزانه حذف می گردند


این نوع رژیم دارای خصوصیاتی است که برای سلامتی بسیار مفید هستند. . به دلیل وجود انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی  و آنتی اکسیدان ها، فینول های گیاهی، و فیبر فراوان آمار  دیابت، کلسترل بالا، بعضی سرطان ها، و بیماری های قلبی در افرادی که این نوع برنامه غذایی را دنبال میکنند کمتر دیده می شود..
 اما گیاهان منبع غنی برای  پروتئین،  روی، آهن، کلسیم و ویتامین د ویتامین ب  ۱۲ نیستند.  و كمبود این مواد به خصوص آهن و ب ۱۲ بویژه در كودكان ممكن است كم خونی را به دنبال داشته باشد.  بدین خاطر است که کسانی که تصمیم به گیاه خواری میگیرند باید برای غذای روزانه خود را طوری تنظیم کنند که تمام این مواد را به اندازه مورد نیاز  دریافت کنند. چون بعضی از این ویتامین ها و مینرال ها یا اصلا در گیاهان یافت نمیشوند یا بسیار کم هستند، افرادی که گیاه خواری می کنند باید از قرص های مولتی ویتامین نیز به صورت روزانه استفاده کنند یا مواد غذایی آنها باید با این ویتامینها غنی شده باشد مثل شیر سویا که به طور طبیعی میزان کلسیم ناچیزی دارد اما با کلسیم و ویتامین د غنی می شود.

 

در آخر لازم به ذکر است که اگر تصمیم به گیاه خواری گرفتید، حتما با یک متخصص تغذیه مشورت کنید تا بر حعسب نیاز بدن تان تمام نکات لازم را برای شما توضیح دهد. 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فریبا رجبی

تابستون فصل ميوه هاى رنگارنگ هست و به نظر من سرور همه اونا گيلاسه. اين ميوه باز هم منو خاطرات رنگى كه من از درخت هاى گيلاس توى باغ دارم ميندازه. درخت گيلاس سر حوض گيلاسهاش درشت و سياه بودن. شيرينيشون هم كه ديگه نگو و نپرس! يه درخت گيلاس دو رنگ هم داشتيم كه كمتر گيلاس ميداد. هر تابستون با بابام ميرفتم گيلاس چينى.