فواید فیبرهای غذایی برای بدن

15 نوامبر 2018 | 19:47
پرینت

آیا تا به حال به فیبر موجود در غذا توجه کرده اید؟ از اهمیت و فواید آن مطلع هستید؟❓

امروز در مورد این مساله مهم باهم یاد میگیریم که فیبرها نه‌ تنها به حرکات روده کمک می‌کنند، بلکه تحقیقات نشان داده است که در پایین آوردن کلسترول خون نیز نقشی مهمی دارند. حتی فیبر موجود در غذا، خطر سرطان کولون (سرطان روده بزرگ) را کاهش می‌دهد. هنگامی‌که شما میوه‌جات، سبزی‌ها، دانه‌ها و غلات را مصرف می‌کنید، درواقع فیبر را به بدنتان وارد کرده‌اید.🍏🍇🍌🥬

فیبرها را می‌توان به دودسته تقسیم کرد.

 دسته اول شامل فیبرهای نامحلول موجود در پوسته سبزی‌ها و نان گندم سبوس‌دار، سبوس گندم، انواع سبزی‌ها مثل كلم، چغندر، گل‌کلم، سیب با پوست و شلغم وجود دارند.🍎🍞 این نوع از فیبرها می‌توانند منشا کربوهیدرات سلولز ( موجود در سبوس برنج و گندم) یا منشا غیر کربوهیدرات ( ساقه سبز کرفس و گل‌کلم) داشته باشند. باید بدانیم هیچ‌کدام در روده هضم و جذب نشده و وارد خون نمی‌شوند.

ممکن است این سوال برای شما پیش آید که دلیل مصرف فیبرها چیست؟

هدف از مصرف بیشتر این مواد افزودن حجم بیشتر به غذای دریافتی به‌منظور تعدیل در میزان کالری دریافتی بدن است، زیرا بعد از مصرف غذاهای حاوی این نوع فیبر، فرد احساس پُری و سنگینی کرده و درنتیجه زودتر سیرشده و دیرتر نیز گرسنه می‌شود. حواسمان باشد غذاهای سرخ‌شده و پرچرب از کمترین میزان فیبر برخوردار اند. 🍟🌭

دسته دوم فیبرهای محلول می‌باشند. همان‌طور که از نامشان پیداست در آب حل می‌شوند و دیر جذب هستند؛ مقداری نیز اصلا جذب نمی‌شود. این فیبرها در روده به‌صورت ژل درآمده و مقداری چربی و کلسترول را به خود جذب و باعث دفع آن‌ها از طریق مدفوع می‌شوند، نکته مهم این است که این نوع فیبر باعث پایین آوردن کلسترول خون می‌شود. از غذاهای حاوی این نوع فیبر می‌توان به جو، جوی دوسر، مرکبات و لوبیای خشک نام برد. 🍊🍋فیبرهای محلول خیلی مفید هستند چون به کاهش وزن هم کمک می‌کنند و مضاف بر دفع مقادیری چربی و مواد دیگر، دیر جذب بوده که در القای حس سیری به فرد کمک می‌کنند.

دوستان خوبم باید بدانیم تحقیقات علمی فراوانی نشان داده است که برنامه غذایی پرفیبر در درمان کلسترول بالا نقش حیاتی ایفا می‌کند و در اصل یکی از راه‌های اصلی درمان این بیماری است.  در ضمن در درمان دیابت نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. دیابتی‌هایی که حداقل 50 گرم فیبر در رژیم غذایی‌شان وجود دارد، 10 درصد مقدار قند خونشان کاهش پیدا می‌کند. همین‌طور دیابتی‌هایی که مقدار زیادی فیبر مصرف می‌کنند، مقدار انسولین خونشان کم می‌شود. در برنامه کاهش وزن، مصرف غذاهای پر فیبر به احساس سیری و تنظیم اشتها کمک می‌کنند.

به‌علاوه غذاهای پر فیبر برای حفظ حرکات منظم روده، پیشگیری از یبوست و سرطان روده بسیار موثر است و در کاهش چربی خون و تنظیم قند خون هم نقش مهمی دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فریبا رجبی

تابستون فصل ميوه هاى رنگارنگ هست و به نظر من سرور همه اونا گيلاسه. اين ميوه باز هم منو خاطرات رنگى كه من از درخت هاى گيلاس توى باغ دارم ميندازه. درخت گيلاس سر حوض گيلاسهاش درشت و سياه بودن. شيرينيشون هم كه ديگه نگو و نپرس! يه درخت گيلاس دو رنگ هم داشتيم كه كمتر گيلاس ميداد. هر تابستون با بابام ميرفتم گيلاس چينى.