مصرف گوشت قرمز، یک چاقوی دولبه برای سلامت

۲۴ آبان ۱۳۹۸ | ۱۹:۴۶
پرینت

گوشت قرمز میتواند هم مضر و هم مفید باشد.
اعتدال مصرف کردن گوشت قرمز کم یا بدون چربی در رژیم غذایی ما میتواند منبع بسیاری از مواد حیاتی و مورد نیاز بدن مان را تعمین کند. مهم ترین آنها آهن و فولیت موجود در گوشت گرمز میباشد. آین منبع غنی آهن و فولیت در سیستم غذایی فرد مخصوصا کودکان و نوجوانان در حال رشد از اهمیت بسیار بالایی  برخوردار میباشد زیرا به راحتی قابل جذب و استفاده قرار میگیرد. در کشورهای در حال توسعه که حبوبات و غلات منابع اصلی آهن غذایی هستند، کمبود آهن و کم خونی حاصل از کمبود فولیت به وفور در این جوامع به چشم می خورد.  نتایج تعدادی از تحقیقات در این زمینه کمبود فولیت را با سرطان روده  نیز مرتبط تشخیص داده اند.  علاوه بر آهن و فولیت ، گوشت قرمز منبع مهمی برای ویتامین زینک، ویتامین آ، سلنیم، و ب ۱۲است. هر واحد غذایی گوشت ۳۰ گرم میباشد و در هفته ۵ واحد از این میزان میتواند تمام مواد مغذی موجود را برای بدن تامین کند.
در هر حال زیاده روی کردن در مصرف گوشت قرمز میتواند صدمات عدیده ای به بدن وارد کند و جالب اینکه باز هم سرطان روده بزرگ مهمترین آنها میباشد. گوشت قرمز پروسس شده سوسیس و کالباس و یا دودی و میزان آهن زیادی در جداره روده باعث بوجود آمدن رادیکالهای آزاد و بوجود آمدن سلولهای سرطانی می شوند.
تعادل در مصرف گوشت قرمز عامل تعیین کننده در مضر بودن یا مفید بودن آن در رژیم غذایی سالم میباشد. پس کم و سالم مصرف کنیم تا همیشه سالم بمانیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فریبا رجبی

من فریبا رجبی متولد و بزرگ شده تهران هستم که بعد از ازدواج به همراه خانواده ام به ونکوور کانادا مهاجرت کردیم. من از نوجوانی علاقه بسیار زیادی به آشپزی غذاهای فرنگی و جدید داشتم و اولین معلم من کتاب خانم رزا منتظمی بود. غذاهای خانه من همیشه نو و جدید بودند و من کم کم مهارت خاصی در استفاده دستورات آشپزی و متدهای مختلف پخت پیدا کردم. به خاطر علاقه عمیق به غذا و نقش آن در سلامت خانواده، من تحصیلاتم را در این زمینه شروع کردم و در سال ۲۰۱۱ در رشته علوم تغذیه، غذا و سلامتی از دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا فارغ التحصیل شدم که همان سال پسر کوچکم کیامهر به دنیا آمد و من تصمیم گرفتم چند سالی را در کنار کودکم باشم. بعد دوباره تحصیلاتم را ادامه دادم و در سال ۲۰۱۷ از دانشکده هنر آمریکا مدرک دیپلم آشپزی بین الملل را دریافت نمودم و در سال ۲۰۱۸ در دوره کارشناسی تغذیه پذیرفته شدم و هم اکنون در دانشگاه بریتیش کلمبیا در حال به پایان رساندن این مقطع میباشم. از نظر من سلامتی تنها محدود به خوردن غذای سالم نیست. سلامتی به فاکتورهای بسیار مهمی مثل حمایت اجتماعی، سلامت روان، روابط خانوادگی، و ورزش وابسته است. من در این وب سایت تجربیات خودم به همراه ترجمه مطالب جالب و مفید برای سلامتی جسم و روان به صورت بلاگ در اختیارتون قرار میدم. لطفا نظرات و پیشنهادات سازنده خودتون رو برام بنویسین تا بتوانیم در کنار هم روز به روز کیفیت وبلاگها رو بالا ببریم و بتوانیم رضایتمندی شما عزیزان رو تامین کنیم.