پای کدو حلوایی

۲۴ آبان ۱۳۹۳ | ۰۳:۰۸
پرینت

يادم مياد وقتى بچه بودم اوايل پاييز كه مى شد كدو تنبل مى اومد تو بازار و تمام سبزى فروشى هاى محل يك عالمه كدوهاى بد قواره و كج و كوله بيرون مغازه هاشون مى چيدن. هميشه اين واسم سوال بود كه كي ممكنه اينا رو بخره؟ من كه اصلا دوست ندارم! اين از اون چيزايى بود كه مامان من اصلا درست نمى كرد و خوب واسه من هم به طبع يه جور ميوه حالا يا سبزى بود ناشناخته و دوست نداشتنى!
اما بعد از ازدواج و كوچ به كانادا، نظر من راجع به كدو تنبل عوض شد! اولشم از جشن هالويين كه سنبلش كدوهاى بزرگ هستند شروع شد كه هر سال در پاييز برگزار ميشه. و بعد هم من شروع كردم به پختن غذاهايي كه با كدو حلوايى يا همون كدو تنبل خودمون درست مى شدن! خلاصه اين كه حالا از  اول پاييز تا آخراى زمستون هميشه توى خونه ما كدو هست و من هم باهاشون خيلى چيزا درست ميكنم. يكى از اون غذاها يك دسر خوشمزه به نام پاي كدو تنبل هست. اين دسر بسيار لذيذ رو من از يك آشپز فرانسوى كه توى آمريكا زندگى ميكنه ياد گرفتم و هر سال اون رو واسه ميهمانهام و خانوادم درست ميكنم. تا حالا هم نشده كه حتي يك قاشق از اين دسر خورده نشه!! هميشه كم مياد!
مطمئن هستم اگر شما هم فقط يك بار توى خونه اين دسر رو درست كنيد، ديگه نميتونيد اون رو درست نكنيد! چون اطرافيان مجبورتون ميكنن حتى اگه خودتون هم نخواهين!
طرز تهيه اين پاى خوب شايد به نظر كمى گيج كننده و سخت به نظر برسه ولى اگرمرحله به مرحله پيش برين، ميبينيد كه بسيار هم ساده است! اميدوارم كه شما هم از پاى كدو حلوایی یا همون کدو تنبل به همون اندازه اى لذت ببريد كه ما!

pumpkinpie1

مواد داخل پای
ششصد گرم کدو حلوایی شیرین، خرد شده
نصف لیوان شکر قهوه ای یا سفید
یک دوم قاشق چایخوری دارچین
یک دوم قاشق چایخوری پودر جوز هندی
یک دوم قاشق چایخوری پودر زنجبیل یا یک قاشق چایخوری زنجبیل تازه رنده شده
یک عدد تخم مرغ بزرگ و دو عدد زرده تخم مرغ
یک پیمانه اب سیب
دو قاشق غذاخوری اب لیمو ترش تازه
یک دوم قاشق چایخوری عصاره وانیل
دویست گرم خامه ترش یا خامه سفت

قالب پای
دویست و بیست گرم آرد شیرینی، الک شده

صد و هشتاد گرم کره خرد شده و سرد
پنجاه گرم آرد سمولینا یا آرد ذرت
یک قاشق غذاخوری شکر
یک دوم قاشق چایخوری نمک
یک عدد تخم مرغ بزرگ و یک عدد زرده تخم مرغ
یک قاشق غذاخوری آب یخ

خامه
دو سوم پیمانه خامه سفت
یک سوم پیمانه خامه ترش یا پنیر خامه ای
یک دوم قاشق چایخوری عصاره وانیل
یک قاشق غذاخوری عسل یا شکر پوددر شده

pumpkinpie4

طرز تهیه پای
آرد، سمولینا، شکر و نمک را در مخلوط کن بزرگ میریزیم و قطعات کوچک کره سرد را اضافه می کنیم. آنها را با هم برای چند بار و هر بار چند ثانیه به هم می زنیم تا مخلوط به صورت تکه تکه در آید.
سپس تخم مرغ و زرده تخم مرغ و یک قاشق غذاخوری آب سرد اضافه می کنیم. آن را چند پالس دیگر می دهیم تا زمانی که فقط خمیر به هم می آید.
خمیر را از دستگاه خارج می کنیم و آن را به صورت یک توپ در آورده و برای حداقل یک ساعت در یخچال قرار می دهیم. بهتر است که خمیر را یک شب قبل درست کنیم و آن را در یخچال قرار دهیم.
این خمیر را میتوان به سادگی با دست هم تهیه نمود. ابتدا آرد، سمولینا، شکر و نمک را در یک کاسه بزرگ مخلوط می کنیم. بعد کره را اظٱفه کرده و با انگشتان دست آن را با آرد خوب مخلوط می کنیم و آغشته می کنیم تا مخلوط ما به صورت قطعه های خرد شده ریز درآید. بعد تخم مرغ و آب سرد را اظافه میکنیم و باز با کمک انگشتان دست آن را مخلوط می کنیم و ورز میدهیم تا آنجا که خمیر به صورت یکنواخت در آید. این مرحله از کار نباید بیشتر از دو دقیقه باشد. خمیر را به همان نحو بالا در کیسه قرار میدهیم و در یخچال میگذاریم.
استراحت بیشتر خمیر در یخچال به فرم گرفتن خمیر کمک میکند و از ترک خوردن آن جلوگیری می کند.

خمیر را یخچال بیرون می آوریم و آن را به سه قطعه شکسته و روی هم قرار میدهیم. سطح کار را کمی آرد می پاشیم و با کمک غلتک خمیر را روی سطح پهن میکنیم. و هر بار آن را نود درجه میچرخانیم تا به میز نچسبد. خمیر را به صورت دایره به قطر سی سانت و کلفتی پنج میلی متر ضخامت پهن می کنیم.
ظرف پای به قطر ۲۴ سانت را چرب میکنیم و خمیر را روی آن قرار میدهیم. با کف دست به آرامی خمیر را کف ظرف و دیواره ها کمی فشار میدهیم بدون اینکه خمیر کش بیاید. با کمک انگشتان کمی از اضافه خمیر را به سمت داخلی لبه ظرف کشیده و آن را صاف می کنیم تا لبه ای کمی ضخیم شود. بعد اضافه ها را با قیچی می چینیم. با چنگال چند سوراخ کف پای ایجاد می کنیم تا هنگام پخت پف نکند.
داخل پای را با فویل می پوشانیم و داخل آن را برنج یا لوبیا خام پر می کنیم و بعد آن را داخل فر می گذاریم و به مدت ۲۵ دقیقه با حرارت ۳۵۰ درجه میپزیم (روش پخت کور). بعد آن را از فر بیرون آورده و فویل محتوی برنج را به آرامی از داخل پای برمیداریم. دوباره پای را داخل فر گذاشته و پانزده دقیقه دیگر خالی میپزیم. بعد آن را به توری انتقال میدهیم تا کاملا خنک شود.

طرز تهیه مواد داخل پای
کدو را کامل با آب تمیز میکنیم و سر و ته آن را با چاقو می بریم. آن را پوست میکنیم و به صورت مکعب های کوچک خرد میکنیم. زنجبیل تازه را پوست میکنیم و رنده میکنیم. کدو، زنجبیل، آب، آب سیب، آب لیمو، دارچین، جوز هندی و شکر را با هم در یک تابه متوسط میریزیم و باحرارت ملایم برای مدت ۴۵ دقیقه می پزیم تا آب آن کاملا کشیده شود. عصاره وانیل را اضافه میکنیم. و اجازه می دهیم مواد کاملا خنک شود. این مرحله از کار را می توان زودتر یا حتا روز قبل انجام داد و مواد را داخل یخچال نگه داشت. مواد خنک شده را داخل غذا ساز ریخته و کاملا له میکنیم. بعد تخم مرغ و زرده را می ریزیم و چند پالس می زینم تا خوب مخلوط‌ شود. درآخرین مرحله هم خامه ترش را به مواد اضافه میکنیم و می زنیم تا مواد به صورت ماست زده شده به صورت یکنواخت در آید. پای خنک شده را دوباره داخل قالب می گذاریم و مخلوط کدو را داخل آن میریزیم. پای را برای مدت سی دقیقه با حرارت سیصد درجه می پزیم. بعد آن رااز قالب در آورده و روی توری قرار میدهیم تاخنک شود. در آخر هم آن را برای چند ساعت داخل یخچال خنک می کنیم تا برای سرو کردن آماده شود.
پای را درسته یا به صورت تکه تکه با خامه زده شده سرو می کنیم. سرو خامه کاملا سلیقه ای هست و می توان پای را بدون آن نیز سرو کرد.

pumpkinpie3

pumpkinpie7

pumpkinpie6

طرز تهیه خامه
خامه را داخل کاسه ریخته و آن را داخل یخچال برای یک ساعت خنک می کنیم. خامه سرد و سفت را داخل کاسه سرد با همزن دستی میزنیم تا فرم بگیرد. بعد عسل و خامه ترش را اضافه میکنیم و باز با هم زن کمی میزنیم تا خامه به صورت یک دست در آید. خامه را می توان داخل قیف ریخت یا اینکه با قاشق کمی از آن را کنار پای گذاشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فریبا رجبی

من فریبا رجبی متولد و بزرگ شده تهران هستم که بعد از ازدواج به همراه خانواده ام به ونکوور کانادا مهاجرت کردیم. من از نوجوانی علاقه بسیار زیادی به آشپزی غذاهای فرنگی و جدید داشتم و اولین معلم من کتاب خانم رزا منتظمی بود. غذاهای خانه من همیشه نو و جدید بودند و من کم کم مهارت خاصی در استفاده دستورات آشپزی و متدهای مختلف پخت پیدا کردم. به خاطر علاقه عمیق به غذا و نقش آن در سلامت خانواده، من تحصیلاتم را در این زمینه شروع کردم و در سال ۲۰۱۱ در رشته علوم تغذیه، غذا و سلامتی از دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا فارغ التحصیل شدم که همان سال پسر کوچکم کیامهر به دنیا آمد و من تصمیم گرفتم چند سالی را در کنار کودکم باشم. بعد دوباره تحصیلاتم را ادامه دادم و در سال ۲۰۱۷ از دانشکده هنر آمریکا مدرک دیپلم آشپزی بین الملل را دریافت نمودم و در سال ۲۰۱۸ در دوره کارشناسی تغذیه پذیرفته شدم و هم اکنون در دانشگاه بریتیش کلمبیا در حال به پایان رساندن این مقطع میباشم. از نظر من سلامتی تنها محدود به خوردن غذای سالم نیست. سلامتی به فاکتورهای بسیار مهمی مثل حمایت اجتماعی، سلامت روان، روابط خانوادگی، و ورزش وابسته است. من در این وب سایت تجربیات خودم به همراه ترجمه مطالب جالب و مفید برای سلامتی جسم و روان به صورت بلاگ در اختیارتون قرار میدم. لطفا نظرات و پیشنهادات سازنده خودتون رو برام بنویسین تا بتوانیم در کنار هم روز به روز کیفیت وبلاگها رو بالا ببریم و بتوانیم رضایتمندی شما عزیزان رو تامین کنیم.